Aktualności
Aktualności
6 listopad 2019

Budujemy zieloną Warszawę - program Ciepło dla Miast wchodzi do stolicy

Schładzanie miasta w trakcie fal upałów czy poprawa jakości powietrza – to ważne wyzwania ekologiczne, przed którymi stoi Warszawa. Fundacja Veolia Polska oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa, przy ścisłej współpracy z Urzędem m.st. Warszawy, zapraszają wszystkich mieszkańców do wspólnego projektowania zrównoważonej miejskiej przestrzeni w grze Ecocraft – Minecraft© na zielono. Rusza program „Ciepło dla Miast” umożliwiający zainteresowanym – bez względu na wiek – przedstawienie swojej wizji miasta przyszłości. Zapraszamy na otwarte warsztaty 13.listopada.

„Ciepło dla Miast” to nowoczesna propozycja edukacji dla zrównoważonego rozwoju w miastach. Zachęca mieszkańców Warszawy do zaangażowania się w życie swojej miejscowości  i ułatwia partycypację społeczną. Skierowany jest do wszystkich – dzieci, młodzieży i dorosłych – którzy chcą spróbować swoich sił we współtworzeniu pełnego zieleni i innowacyjnych rozwiązań miasta i mieć wpływ na jego rozwój.

Jego celem jest wypracowanie wraz z mieszkańcami i lokalnymi liderami rozwiązań odpowiadających na najważniejsze, stojące przed Warszawą wyzwania. 

Program „Ciepło dla Miast” jest naturalną kontynuacją naszych dotychczasowych doświadczeń i działań prowadzonych we współpracy z Urzędami Miast w całej Polsce na rzecz zrównoważonego rozwoju miast. Program jest także flagowym przykładem współpracy międzysektorowej wokół zmian klimatycznych i dostosowania miast do nowych wyzwań środowiskowych.  – mówi Izabela Rakuć-Kochaniak, Prezes Zarządu Fundacji Veolia Polska. Udział samorządów w programie jest dla nas szczególnie ważny. Jest bowiem gwarantem realnej zmiany środowiskowej, do której dążymy  –dodaje.

Program „Ciepło dla Miast” realizowany jest w ramach Partnerstwa na rzecz realizacji środowiskowych celów zrównoważonego rozwoju „Razem dla środowiska”. Oparty jest na ścisłej współpracy z Urzędem m.st. Warszawy oraz Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej. Dzięki niej zidentyfikowane zostały tematy i obszary szczególnie istotne dla środowiskowego rozwoju miasta w dzielnicach Ursus, Śródmieście oraz Ochota, w obrębie których pracować będą uczestnicy programu.

Program bazuje na innowacyjnym narzędziu edukacyjnym Ecocraft – ekologicznej odsłonie słynnej gry Minecraft©. W wirtualnym odpowiedniku trzech fragmentów warszawskich dzielnic (Śródmieście, Ochota i Ursus), uczestnicy gry zaprojektują wymarzoną, zrównoważoną, zieloną przestrzeń odporną na zmiany klimatu. 

Pilotażowa edycja programu, którą realizowaliśmy w zeszłym roku szkolnym na warszawskiej Pradze-Północ, spotkała się z doskonałym przyjęciem młodego pokolenia. Powstało kilkanaście niezwykłych projektów, pokazujących, że młodzi ludzie widzą przyszłość swojego miasta w zielonych barwach – mówi Maria Andrzejewska, Dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Cieszymy się, że w tegorocznej edycji nie tylko dzieci i młodzież, ale również dorośli, będą mieli możliwość sprawdzić się w działaniach na rzecz swojego miasta, przyczynić się do poprawy jakości życia mieszkańców oraz ułatwić adaptację miasta do zmian klimatycznych. – dodaje.

Ważnym elementem programu będzie konkurs na opracowanie propozycji zmian i wdrożenia nowoczesnych rozwiązań, które odpowiadać będą wyzwaniom środowiskowym, takim jak schłodzenie przestrzeni miejskiej czy poprawa jakości powietrza. Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży oraz  miejskich aktywistów, organizacji pozarządowych i liderów, którzy chcieliby się podzielić swym pomysłem na zielony rozwój miasta.  

Do ich zgłaszania mają zachęcić spotkania warsztatowe. Ich uczestnicy otrzymają garść inspiracji na temat rozwiązań z Europy i świata, odpowiadających na współczesne wyzwania miast. Poznają także lepiej narzędzie i środowisko gry Ecocraft, ucząc się przekształcać wybrane tereny miejskie na bardziej zielone, efektywne energetycznie i przyjazne mieszkańcom. 

W ubiegłym tygodniu odbyły się warsztaty z dziećmi i młodzieżą z Ursusa, Pragi Północ i Ochoty, przed nami warsztaty 13.listopada kierowane do wszystkich warszawiaków: licealistów, studentów, przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych, aktywistów miejskich, lokalnych liderów, którzy chcą lepiej poznać wyzwania, z jakimi zmaga się Śródmieście oraz zaczerpnąć inspiracji, jak podobnym wzywaniom próbują sprostać inne miasta w Europie i na świecie

Narzędziem wspierającym naszą pracę będzie Ecocraft, czyli ekologiczna odsłona popularnej gry Minecraft. Poruszając się po wirtualnym świecie, odwzorowującym realną przestrzeń, w której funkcjonujemy na co dzień, będziemy proponować zmiany w przestrzeni miasta i dzielić się pomysłami na bardziej przyjazne środowisku i człowiekowi rozwiązania, m.in. w zakresie poprawy jakości powietrza, zmniejszenia zużycia energii, adaptacji do zmian klimatu oraz zwiększenia komfortu życia mieszkańców.

Szczegóły: 13 listopada w godz. 16:45-18:45 w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK, pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha" 4

Zapisy oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie: http://cieplodlamiast.pl/warszawa

Program objęty jest honorowym patronatem Prezydenta M.st.Warszawy.