Aktualności
Aktualności
29 marzec 2018

Kobieta z energią! – ruszył projekt Stowarzyszenia Kongres Kobiet i Fundacji Veolia Polska

23 marca 2018 r. w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbyła się konferencja „Kobieta z Energią!”. Uczestniczkami spotkania były kobiety, które angażują się w rozwój swoich społeczności, a także zagrożone wykluczeniem bibliotekarki, nauczycielki, kobiety 50+ i seniorki.

W ramach zjazdu zorganizowano panel „Moc kobiet” oraz warsztaty dotyczące równości i ekologii w życiu codziennym. Podczas panelu prowadzonego przez Dorotę Warakomską, dziennikarkę i prezeskę Stowarzyszenia Kongresu Kobiet, dyskutowano o aktywności kobiet
w społeczeństwie. Panelistki dzieliły się swoim doświadczeniem na temat tego, w jaki sposób firmy, organizacje, instytucje mogą wspierać kobiety. Do grona panelistek zostały zaproszone: Joanna Jaśkowiak- notariuszka, Marta Mazurek - pełnomocniczka Prezydenta Miasta Poznania do spraw przeciwdziałania wykluczeniom, Violetta Ratajczak - specjalistka marketingu i sprzedaży, Aleksandra Sołtysiak-Łuczak - przewodnicząca Rady Osiedla Jeżyce, aktywistka ruchów miejskich, a także Jowita Mytnik-Skała - prezeska Fundacji Veolia Polska.
Dla aktywnych kobiet z Poznania i okolic ogłoszono konkurs na inicjatywę lokalną. - Gorąco zachęcam do zgłaszania swoich inicjatyw w ramach konkursu „Kobieta z Energią!”. Trzy zwycięskie projekty otrzymają granty na realizację w wysokości 5 tys. zł, ufundowane przez Fundację Veolia Polska. Wnioskować mogą wszystkie Panie, które chcą mieć wpływ na to, co dzieje się wokół nich, w najbliższym otoczeniu, w którym żyją – dodała Jowita Mytnik – Skała.

Podczas warsztatu „Edukacja dla równości, jak przełamywać stereotypy płciowe”, prowadzonego przez Iwonę Chmurę-Rutkowską (pedagożkę, socjolożkę, edukatorkę równościową), uczestniczki miały możliwość zdobycia podstawowej wiedzy na temat źródeł, mechanizmów
oraz skutków działania stereotypów i uprzedzeń związanych z płcią, w różnych obszarach życia. Wspólnie szukały sposobów na to,
jak skutecznie działać w swoim otoczeniu i środowisku na rzecz równego traktowania oraz równocześnie: dostrzegania, akceptowania i doceniania różnorodności ludzkich osobowości, zachowań, wyglądu, stylów życia i wartości. Uczestniczki warsztatu „Zielona energia, jak ekologia poprawia jakość życia” pod inspirującym przewodnictwem Ewy Sufin-Jacquemart (socjolożki, związanej z Fundacją Strefa Zieleni) poszukiwały odpowiedzi na pytania, dlaczego i w jaki sposób wprowadzać ekologię i troskę o środowisko i przyrodę do codziennego życia, aktywności społecznej i politycznej.

 
Uczestniczki spotkania – jak same mówiły – wzmocniły się, „doładowały baterie”, wymieniły doświadczenia i doenergetyzowały się.
Projekt „Kobieta z energią!” ma patronat honorowy Prezydenta Miasta Poznania. Poznań miastem kobiet z energią!
 
Informacje o projekcie: www.kongreskobiet.pl

#kobietazenergią
 
 
 
  • kk1