Nowoczesne technologie dla klimatu – podsumowanie konkursu NASA GLOBE Clouds

Od marca wolontariusze z różnych krajów, w tym Polski przesyłali do NASA za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej Globe Observer obserwacje i zdjęcia nieba. Dane te wplecione w modele naukowe pomogą naukowcom prognozować zmiany klimatyczne na Ziemi. W akcję włączyli się także pracownicy grupy Veolia w Polsce, którzy zapraszali do udziału zaprzyjaźnione szkoły, a także sami, wraz z rodzinami prowadzili codzienne obserwacje nieba.

Zadanie konkursowe polegało na rejestrowaniu stanu nieba i przekazywaniu ich do NASA GLOBE Clouds przy Centrum Badawczym NASA (USA). Obserwatorów wspierała darmowa aplikacja mobilna GLOBE Observer. Informacje na temat stanu nieba zebrane "z dołu", miały zostać następnie połączone z obrazem, jaki NASA stale gromadzi za pomocą urządzeń satelitarnych rejestrujących ten sam odcinek nieba "z góry". Dane te wplecione zostaną w modele naukowe, których zadaniem jest prognozowanie prawdopodobnych zmian klimatycznych na Ziemi.

Rezultaty konkursu robią wrażenie. Łącznie do naukowców NASA zostało wysłanych niemal 15 000 obserwacji nieba i chmur prowadzonych z 2752 miejsc w całej Polsce, z czego aż 12 000 to efekt zaangażowania dzieci i młodzieży z blisko 30 szkół. 2500 obserwacji nieba zarejestrowali niezależni użytkownicy aplikacji
i partnerzy akcji, w tym pracownicy grupy Veolia.

Najwięcej wyników przesłali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Górze (4431 obserwacji – blisko 150 dziennie) oraz Szkoły Podstawowej nr 10 im. Janusza Korczaka w Tarnobrzegu (2072 obserwacje – ponad 60 dziennie). Szkoły te wygrały nagrodę specjalną – wykład online z naukowcem NASA.

Ponadto do akcji przystąpiły następujące szkoły:

⦁ Zespół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Jadachach
⦁ Szkoła Podstawowa im. Fabiana Dury w Chmielowie
⦁ Publiczna Szkoła Podstawowa nr 12 im. Jana Pawła II w Stalowej Woli
⦁ Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie
⦁ Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 w Bieruniu
⦁ II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Łowiczu
⦁ Szkoła Podstawowa im. Ireny Sendler w Toszku
⦁ Szkoła Podstawowa nr 88 im. Poznańskich Koziołków w Poznaniu
⦁ L LO im. Ruy Barbosy w Warszawie
⦁ Szkoła Podstawowa Nr 85 im. Benito Juareza w Warszawie
⦁ V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Struga w Gliwicach
⦁ Szkoła Podstawowa w Woźnikach
⦁ Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Starych Skoszewach
⦁ IX Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie
⦁ Azymut Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Fundacji Sternik w Pruszkowie
⦁ Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie
⦁ Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu
⦁ Szkoła Podstawowa nr 21 w Rzeszowie
⦁ Społeczna Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Kwidzynie
⦁ Zespół Szkół w Jasionce
⦁ V LO w Zespole Szkół nr 2 im. Stanisława Lema w Koszalinie
⦁ Szkoła Podstawowa nr 4 w Kwidzynie
⦁ Szkoła Podstawowa z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Kwidzynie
⦁ Zespół Szkół im. Jana Kilińskiego w Krapkowicach

Indywidualni uczestnicy konkursu, którzy zebrali najwięcej zatwierdzonych przez NASA obserwacji otrzymają video-podziękowania od naukowców z agencji kosmicznej, opublikowane na stronie internetowej NASA.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Fundacja Veolia Polska, koordynator konkursu w grupie Veolia w Polsce włączyła się w akcję w ramach Partnerstwa "Razem dla Środowiska" koordynowanego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Więcej informacji na: www.gridw.pl/ObserwatorzyNieba.