Aktualności
Aktualności
30 kwiecień 2018

O miejskich inwestycjach z Fundacją Veolia Polska

Miasto to nie tylko drogi, lampy i ławki. Miasto to zadowoleni mieszkańcy. O tym, jakie wyzwania stoją przed samorządami rozmawiali uczestnicy panelu Fundacji Veolia Polska pt. :„Wyzwania i strategie rozwojowe małych i średnich miast” podczas 4. Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie. Punktem wyjścia do rozmowy była analiza przyszłości średnich miast w Polsce.

„Podstawowym błędem popełnianym przez małe i średnie miasta jest kompleks miasta dużego, w którym małe próbuje konkurować z tym większym od siebie. Aby diagnozy przedstawione w raporcie PAN się nie ziściły, miasta muszą wypracować własny pomysł na siebie i zaprosić do stołu liderów wszystkich sektorów. Wygrają te miasta, których liderzy wykorzystają szansę drzemiące w różnorodności oraz będą otwarci na doświadczenie i wiedzę innych sektorów – w tym biznesu. Właśnie do takiego przywództwa namawiamy uczestników naszego programu Szkoły Liderów Miast” – mówił Przemysław Radwan-Rohrenschef z Fundacji Szkoła Liderów.

Miasta nie muszą być polem walki ani ludzi, ani o ludzi. Zauważa to Roman Smogorzewski – prezydent Legionowa, w którym odbyła się edycja programu kształcącego miejskich liderów. „Miasto to ludzie, którzy dokonują wyborów na podstawie wartości, tożsamości, poczucia przynależności i dumy z miejsca w którym żyją” – zauważył Smogorzewski. „Jeśli chcemy myśleć o naszym najbliższym otoczeniu poważnie
i długofalowo, musimy rozumieć to, że po nas przyjdą następcy i do nas należy przygotowanie dla nich miejsca do kontynuacji” – dodaje.
Dbałość o komfort życia, to jedno z najważniejszych wyzwań samorządów. Magdalena Kubecka z Magazynu Miasta zaznaczała, że warto przestać myśleć w kategoriach "walki o ludzi" i nie pytać jak zatrzymać ich w mieście. Zamiast tego należałoby zastanowić się, jak poprawić mobilność mieszkańców średnich miast, jak ułatwić im codzienne dojazdy, tworzyć alternatywę dla samochodów. Wykluczenie transportowe jest jednym z ważniejszym wyzwań".

Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk jest optymistą. Zauważa, że sytuacja miasta zmienia się na lepsze i nie należy sugerować się tylko
i wyłącznie diagnozami, ale skupiać się na zadaniach, które stoją przed danym miastem. „Zamość podejmuje próby znalezienia na siebie własnego pomysłu” – dodaje prezydent.

Pesymistą nie jest też prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz, który mówił, że „zmiany w rozwoju naszych miast są pewne, dlatego tak ważne jest, aby jak najwięcej inwestować”.
 
Do kwestii inwestycji w ludzi i przestrzeń miejską odniósł się Alexandre Farion, członek zarządu i dyrektor handlowy grupy Veolia w Polsce.
„To ludzie tworzą przyszłość miast, dlatego angażowanie się w rozwój kapitału ludzkiego i społecznego to najlepsza z inwestycji.  Gdy mieszkańcy kochają swoje miasto, chcą dążyć do jego rozwoju. Nasza firma bazuje na długookresowym planowaniu strategicznym. Zajmujemy się takim sektorem, który planowany jest na lata i dostrzega potrzebę współpracy samorządu, społeczności lokalnych i biznesu. Tworząc produkty niezbędne do życia ludziom, trzeba znać ich potrzeby. Właśnie dlatego wspieramy projekty, których podstawą jest dialog, zrozumienie oraz współpraca”.
 
Organizatorem wydarzenia była Fundacja Veolia Polska przy współpracy Fundacji Szkoła Liderów – pomysłodawcy i partnera projektu Szkoła Liderów Miast.
 
 
  • EKS1
  • EKS2
  • EKS3
  • EKS4
  • EKS5