3E - Edukacja o Efektywności Energetycznej

„3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej" to kampania edukacyjna skierowana do władz samorządowych i zarządców budynków publicznych realizowany w Poznaniu i Łodzi.

- Jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za to, co robimy, ale także za to, czego nie robimy – Molière.

Dlaczego ten cytat? Bo idealnie oddaje założenia efektywności energetycznej – my w Veolii jesteśmy odpowiedzialni zarówno za energię wydatkowaną, jak i tę zaoszczędzoną. W kwestii tej zaoszczędzonej podjęliśmy rękawicę – uruchamiając pilotażowy program „3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej".

„3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej" to kampania edukacyjna skierowana do władz samorządowych i zarządców budynków publicznych realizowany w Poznaniu i Łodzi. Program rozpoczęliśmy serią webinarów prowadzonych przez ekspertów od efektywności energetycznej – rozmawialiśmy między innymi o audytach, aspektach prawnych i praktycznych rozwiązaniach. W następnym etapie podjęliśmy się diagnozy i badań czterech wybranych budynków użyteczności publicznej pod kątem efektywności energetycznej (przedszkole i szkoła specjalna w Łodzi oraz budynki przychodni w Poznaniu). Kolejnym krokiem były warsztaty diagnozujące potrzeby prowadzone wspólnie z ekspertami Veolii. Efektem tych działań jest raport z analizą stanu budynków oraz planem ich rewitalizacji. 

- Stoimy przed wyzwaniem, które łączy nas wszystkich: jak efektywnie zarządzać energią w miastach. Program 3E to inicjatywa, która ma na celu nie tylko edukację, ale przede wszystkim praktyczne działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej – powiedział, otwierając program Jakub Dąbrowski, PhD, członek Zarządu Fundacji Veolia Polska. 

Dziś po zakończeniu części praktycznej możemy powiedzieć, że program spełnił swoje założenia. Mamy wypracowane rozwiązania dla wszystkich czterech budynków, udało nam się stworzyć przestrzeń do dyskusji dla pracowników z różnych obszarów i poszerzyć wiedzę. Przed nami jeszcze końcowy raport dobrych praktyk - nim podzielmy się w przyszłym roku. 

Tu i teraz chcielibyśmy podziękować osobom, bez których nie udałoby się nam przeprowadzić tego projektu - wszystkim, którzy wzięli czynny udział w warsztatach w Łodzi i Poznaniu oraz Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych oraz autorom, współautorom i specjalistom po stronie Veolii: 🙏👏

  • Luiz Hanania 
  • Agata Mazurek-Bąk
  • Jakub Dąbrowski, PhD
  • Piotr Sprzączak
  • Monika Ustrzycka
  • Agata Heleniak
  • Zuzanna Lewandowska
  • Marek WŁOSZYŃSKI
  • Marcin Luboradzki
  • Katarzyna Jaworska

Głębokie ukłony dla Fundacja Sendzimira– operatora programu, zwłaszcza dla Ewelina Pękała, Agnieszka Czachowska oraz 
Magdalena Niezabitowska-Krogulec i Cezary Czemplik.  The least but not last dr hab. Inż. Paweł Krause - jesteśmy pod wrażeniem Twojej wiedzy!