Znamy zwycięzców programu Młodzi Obserwatorzy Przyrody

W efekcie programu Fundacji Veolii Polska i Centrum UNEP/GRID-Warszawa, prowadzonego w Zamościu, Chrzanowie, Tarnowskich Górach i Świeciu we współpracy w Urzędami Miast powstało blisko 20 niecodziennych pomysłów na stworzenie miasta z klimatem. Internauci i eksperci wybrali najciekawsze propozycje, które otrzymają środki na realizację zwycięskich eko-projektów w swoich miastach.

Jak mogą wyglądać polskie miasta w zielonej odsłonie? Ponad 300 uczniów z Zamościa, Tarnowskich Gór, Chrzanowa oraz Świecia pracowało przez ostatnie miesiące nad własnymi koncepcjami zielonych miast z klimatem. Zgłoszone do konkursu eko-projekty oceniane były w głosowaniu internetowym przez mieszkańców, a także przez lokalne Komisje Konkursowe, w skład których weszli przedstawiciele Urzędów Miast, Fundacji Veolia Polska, spółek Veolia Polska oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa.
W każdym z miast projekty oceniane były osobno. Pula nagród ufundowanych przez Fundację Veolia Polska wynosiła aż 20.000 zł.

Zwycięskie eko-projekty otrzymają granty na realizację wybranych elementów swoich pomysłów. Wśród nagrodzonych znaleźli się:

• zespół z Zamościa z II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej, który otrzymał grant w wysokości 5.000 zł na projekt "Eko miejsce przy szkole" (zobacz projekt);
  • zespół z Tarnowskich Gór ze Szkoły Podstawowej nr 15 im. Gwarków Tarnogórskich, który otrzymał grant w wysokości 5.000 zł na projekt "Zielona klasa "Z biegiem rzeki" (zobacz projekt);
  • zespół ze Świecia ze Szkoły Podstawowej im. K. Ecksteina, który otrzymał grant w wysokości 5.000 zł na projekt "Ósemkowa zielona klasa" (zobacz projekt);
  • zespoły z Chrzanowa:
    • młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Ks. Michała Potaczały w Chrzanowie, która otrzymała grant w wysokości 3.000 zł na projekt "Zielona Piątka" (zobacz projekt);
    • młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Balinie, która otrzymała grant w wysokości 1.000 zł na projekt "Park Miejski w Chrzanowie" (zobacz projekt);
    • młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły w Luszowicach, która otrzymała grant w wysokości 1.000 zł na projekt "Zróbmy sobie zielnik" (zobacz projekt).

W trakcie obrad Komisje Konkursowe zdecydowały także o przyznaniu nagród zespołowych, stanowiących wyróżnienie za zaangażowanie młodzieży w prace nad wizją zielonych miast. Wszystkie zespoły, autorzy 18 zgłoszonych do konkurs prac, otrzymają vouchery na kwotę 450 zł, które będą mogli wykorzystać na dowolny, uzgodniony z Organizatorami, cel. Młodzież otrzyma również okolicznościowe dyplomy.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!  Uroczyste wręczenie nagród nastąpi w trakcie spotkań podsumowujących, które w kwietniu zostaną zorganizowane w każdym z miast. Wiosną Zamość, Chrzanów, Tarnowskie Góry i Świecie zazielenią się na nowo!

Więcej informacji: mlodziobserwatorzy.edu.pl