Wystartował projekt "Bioróżnorodność na Pradze"

20 tys. zł - tyle można otrzymać na zazielenienie podwórka na Warszawskiej Pradze. We wtorek odbyła się inauguracja projektu “Bioróżnorodność na Pradze” - konkursu grantowego skierowanego do społeczności sąsiedzkich. Kto, kiedy i jak może ubiegać się o dofinansowanie…
Bioróżnorodność na Pradze - warsztaty otwierające projekt - zdj.2

“Bioróżnorodność dla Pragi” to projekt Fundacji Veolia Polska organizowany w partnerstwie z UNEP/GRID-Warszawa oraz Stowarzyszeniem Porozumienie dla Pragi objęty patronatem pana Tomasza Kucharskiego Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe. Jest to inicjatywa edukacyjna skupiona na temacie zieleni w trudnych warunkach miejskich podwórek. Oprócz warsztatów stacjonarnych w projekcie zaplanowane są również spotkania terenowe - na wybranych osiedlach oraz konsultacje telefoniczne. Obok podstaw teoretycznych projekt zakłada także - praktyczny element - konkurs grantowy na zieloną rewitalizację praskich podwórek! Grupy sąsiedzkie będą mogły się ubiegać o granty wysokości do 20 tys. złotych na zazielenienie swojego najbliższego otoczenia!

Wzmacnianie miejskich społeczności jest jednym z najważniejszych celów naszej Fundacji - powiedziała Izabela Rakuć-Kochaniak, Prezeska Fundacji Veolia Polska - Podstawą rezyliencji miejskiej jest konsekwentne i długofalowe budowanie relacji ze społecznościami lokalnymi i samorządami opierające się na wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu. 

Kryzys klimatyczny, który można już nazwać katastrofą klimatyczną, jest ściśle powiązany z kryzysem wodnym i kryzysem różnorodności biologicznej. W tym kontekście niezwykle ważne są działania wspierające różnorodność biologiczną w miastach. Dla jej skutecznego wdrażania kluczowa jest edukacja i budowanie współpracy pomiędzy różnymi grupami interesariuszy. Stąd pomysł na ogłoszenie konkursu “Bioróżnorodność na Pradze”. 

Najważniejszym celem projektu jest wsparcie różnorodności biologicznej na wybranych podwórkach Pragi dzięki wypracowaniu – wspólnie z mieszkańcami – konkretnych działań, wśród których przewiduje się przede wszystkim wprowadzenie rozwiązań opartych na przyrodzie - finansowane w postaci grantów. 

Rozwój to docenianie kapitału naturalnego, który nas otacza, który daje nam możliwość bezpiecznego funkcjonowania. Ekosystemy przyrodnicze i bioróżnorodność są podstawą naszego życia, dlatego tak ważne jest przywrócenie ich do naturalnego, zdrowego stanu - Maria Andrzejewska, Dyrektorka Generalna UNEP/GRID- Warszawa.

Drugim istotnym celem jest zwiększenie poziomu świadomości lokalnych wspólnot odnośnie ochrony różnorodności biologicznej w miastach oraz korzyści , które dają mieszkańcom rozwiązania oparte na przyrodzie wprowadzone w ich najbliższym otoczeniu. 

Bardzo cieszymy się, że Fundacja Veolia Polska zechciała wesprzeć nasze działania - inicjatywy mieszkanek i mieszkańców na rzecz poprawy przestrzeni wspólnych na Pradze. Doceniając dotychczasowe zaangażowanie Veolii w poprawę jakości życia na Pradze, m.in. dzięki procesowi podłączania kolejnych miejskich kamienic do sieci ciepłowniczej, pomyśleliśmy, by zrobić krok dalej i korzystając z obecności Veolii w przestrzeni podwórek czy ulic (w związku z pracami ciepłowniczymi), zaangażować firmę w transformację tych przestrzeni. Z tej potrzeby zrodził się konkurs dla sąsiedzkich inicjatyw na zazielenianie podwórek i inne działania proekologiczne, przygotowujące Pragę na wyzwania związane z adaptacją do zmian klimatu - powiedział Krzysztof Michalski, członek zarządu Porozumienia dla Pragi i wiceprzewodniczący rady dzielnicy Praga-Północ. 

Najważniejsze etapy projektu:

  • 23.07.2024 r. - Warsztat otwierający, g 18:00, Obieg Twórczy, ul. Białostocka 5/u12.
  • 31.07 / 5.08 / 7.08.2024 r. - Warsztaty terenowe (3 spotkania – do wyboru), g. 17:00-19:00 (wymagane zapisy).
  • 21.08 / 26.08 / 28.08.2024 r. - Konsultacje telefoniczne z Ekspertką - g. 10:00-18:00 - nr tel. +48 22 840 66 64
  • 2.09 - 13.09.2024 r. - Nabór do konkursu grantowego.
  • do 23 września 2024 r. - Rozstrzygnięcie konkursu - wyłonienie zwycięzców.
  • Realizacja projektów: 
    • Etap I: wrzesień-listopad – wszystko co da się zrobić w tym terminie w tym sadzenie roślin, które mogą zimować w gruncie np. cebulkowe, zwłaszcza drzew lub krzewów; 
    • Etap II: do końca maja 2025 r.  – wszystko to czego się nie dało się zrobić jesienią, w tym wysadzanie roślin, które nie zniosłyby wiosennych przymrozków i załamań pogody.
  • 06.2025 r. - Finał projektu - wydarzenie terenowe (TBC) - prezentacja efektów prac.

 

Więcej informacji na temat projektu: https://www.fundacja.veolia.pl/nasze-projekty/bioroznorodnosc-na-pradze

Bioróżnorodność na Pradze - warsztaty otwierające projekt - zdj.1
Bioróżnorodność na Pradze - warsztaty otwierające projekt - zdj.2
Bioróżnorodność na Pradze - warsztaty otwierające projekt - zdj.5
Bioróżnorodność na Pradze - warsztaty otwierające projekt - zdj.4