Miasto w dobrym klimacie

Klimat to nie tylko pogoda, ale środowisko społeczne, gospodarcze i infrastrukturalne, które razem składają się na jakość warunków życia. A te w miastach są coraz gorsze. Dlatego uruchomiliśmy program, którego celem jest diagnoza problemów związanych ze zmianami klimatycznymi w aglomeracjach. „Miasto w dobrym klimacie” - to cykl spotkań ekspertów reprezentujących różne obszary życia społeczno-gospodarczego oraz kluczowych interesariuszy miejskich z Warszawy, Poznania i Łodzi.

Podczas warszawskiego spotkania udało nam się zmapować obszary wymagające jak najszybszych zmian. Kluczowym problemem, i prawdopodobnie najłatwiejszym do zmiany, jest… sposób komunikacji. Dlaczego? Bo tak długo, jak będziemy mówić o zmianach klimatycznych i transformacji ekologicznej w kontekście kosztów i ograniczeń, nie uda nam się przekonać osób nieprzekonanych.

Przekaz polskiego społeczeństwa jest jasny: „Zmieniajmy ten klimat, ale niech mnie to nie dotyczy”. Dlatego musimy zmienić sposób narracji, wrócić do podstaw - postawić człowieka i jego potrzeby w centrum zainteresowań. To człowiek ma być podmiotem, nie klimat. Dla starszego pokolenia ważny jest również kontekst narracji, zamiast słowa - klimat - przemawiają do nich rzeczowniki takie jak: przyroda, dziedzictwo kulturowe. Istotny jest też storytelling, czyli nie mówmy o obcych, nasza opowieść o ekologii musi być osadzona w Polsce i dotyczyć nas bezpośrednio.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania „Miasta w dobrym klimacie” za rzeczową i merytoryczną dyskusję

• Izabela Rakuć-Kochaniak - Prezeska Fundacji Veolia Polska

• Krzysztof Bolesta – Sekretarz stanu MKiŚ

• Monika Gołębiewska-Kozakiewicz - Dyrektorka Zarządu Zieleni miasta stołecznego Warszawy