Bioróżnorodność na Pradze

Projekt edukacyjny dla mieszkańców Warszawskiej Pragi z konkursem grantowym na zwiększenie bioróżnorodności na podwórkach. #ZazieleniaMY z Veolią!

Projekt edukacyjny z konkursem grantowym dla inicjatyw sąsiedzkich na warszawskiej Pradze, którego głównym celem jest zaangażowanie mieszkańców osiedli/podwórek praskich w oddolne działania na rzecz zwiększania bioróżnorodności w ich najbliższym otoczeniu, budowanie społeczeństwa obywatelskiego oraz wzmacnianie więzi sąsiedzkich we wspólnej sprawie. 

Ramowy harmonogram projektu:

  • 23.07.2024 r. - Warsztat otwierający, g 18:00, Obieg Twórczy, ul. BIałostocka 5/u12
  • 31.07 / 5.08 / 7.08.2024 r. - Warsztaty terenowe (3 spotkania – do wyboru), g. 17:00-19:00
  • 21.08 / 26.08 / 28.08.2024 r.  - Konsultacje telefoniczne z Ekspertką - g. 10:00-18:00 - nr tel. +48 22 840 6664

     

  • 2.09 - 13.09.2024 r. - Nabór do konkursu grantowego - FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY PO PRAWEJ (jeśli nie działa, prosimy skopiować do przeglądarki: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeGpcr7I1iBsGgPpDebVN_Ik3TV4ZwyAvV-9Jrw8P6HAmXTDA/viewform) 
  • do 23 września 2024 r. - Rozstrzygnięcie - wyłonienie zwycięzców.
  • Realizacja zwycięskich projektów: 
    Etap I: wrzesień-listopad – wszystko co da się zrobić w tym terminie  w tym sadzenie roślin, które mogą zimować w gruncie np. cebulkowe, zwłaszcza drzew lub krzewów; 
    Etap II: do końca maja 2025 – wszystko to czego się nie dało się zrobić jesienią, w tym wysadzanie roślin, które nie zniosłyby wiosennych przymrozków i załamań pogody.
  • Finał projektu - wydarzenie terenowe (TBC) - prezentacja efektów prac.

Program realizujemy na terenie Warszawskiej Pragi w partnerstwie z Centrum UNEP/GRID Warszawa  oraz Stowarzyszeniem Porozumienie dla Pragi.

Projekt został objęty Patronatem Pana Tomasza Kucharskiego Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe.

_

Więcej informacji: Marcel Samecki [email protected]

Działania edukacyjne w ramach "Bioróżnorodność na Pradze"

Założenia projektu:

Jesteśmy świadkami nawarstwiających się i powiązanych ze sobą kryzysów. Kryzys klimatyczny, który można już nazwać katastrofą klimatyczną, jest ściśle powiązany z kryzysem wodnym i kryzysem różnorodności biologicznej.
W tym kontekście niezwykle ważne są działania wspierające różnorodność biologiczną w miastach. Dla jej skutecznego wdrażania kluczowa jest edukacja i budowanie współpracy pomiędzy różnymi grupami interesariuszy. 

  • Najważniejszym celem projektu jest zwiększenie różnorodności biologicznej na wybranych podwórkach Pragi dzięki wypracowaniu – wspólnie z mieszkańcami – konkretnych działań, wśród których przewiduje się przede wszystkim wprowadzenie elementów zielonej infrastruktury, czy rozwój małej retencji.  
  • Drugim istotnym celem jest zwiększenie poziomu świadomości lokalnych wspólnot odnośnie korzyści dla człowieka i środowiska płynących z utrzymywania wysokiego poziomu różnorodności biologicznej oraz rozwoju zielonej infrastruktury w miastach.

Ważnym elementem projektu jest też wspieranie integracji lokalnej społeczności wokół inicjatyw związanych z zazielenianiem podwórek - poprzez edukację, zachęcenie do wzięcia udziału w konkursie, wsparcie w opracowaniu wspólnego projektu, a następnie odpowiedzialność za jego efekty, w szczególności za odpowiedni stan roślin, gleby i infrastruktury technicznej wspierającej różnorodność biologiczną.
W ramach działań edukacyjnych przeprowadzimy warsztat wprowadzający, na którym przekażemy zaproszonym uczestnikom wiedzę na temat usług ekosystemowych oraz możliwości działań w zakresie wspierania różnorodności biologicznej w miastach.
Następnie poprowadzimy spotkania na terenie wybranych praskich podwórek. Będzie to okazja do przedyskutowania z ekspertami pomysłów i propozycji działań, które następnie będzie można zawrzeć w opisie wniosków konkursowych.

Warsztaty terenowe w ramach projektu:

Warsztaty terenowe #1 - Bioróżnorodność na Pradze - Środa 31.07.2024 r. -  - g. 17:00 - 19:00 - START: ul. Hallera 10

Warsztaty terenowe #2  - Bioróżnorodność na Pradze - Poniedziałek 05.08.2024 r. -  g. 17:00 - 19:00 - START: ul. 11 Listopada 6

Warsztaty terenowe #3 - Bioróżnorodność na Pradze - Środa 07.08.2024 r. -  - g. 17:00 - 19:00 - START: ul. Łochowska 52

 

 

Fundacja Veolia Polska
Centrum UNEP/GRID Warszawa
Porozumienie dla Pragi